Note: Timeslots are approximate.

Friday 29th May:

16:00

  • Laser Unicorns presents Kung Fury - True Survivor
  • Torbjorn Johansson presents the Ideas Workshop
  • Michela Magas presents #MusicBricks

17:00

  • Frederic Bevilacqua presents the IRCAM #MusicBricks RIoT board
  • Miha Ciglar presents Ultrasonic
  • Jon Eades presents Abbey Road Studio
  • Patrick Bergel presents Chirp

18:00

  • Anders Winterstam presents the Umeå wooden church pipe organ
  • Jonas Kjellberg presents Gestrument
  • Balandino di Donato presents Live Sound Spatialisation Using Gesture Control
  • Herrmutt Lobby presents Codename Playground

19:00

  • Jon Jönsson presents Teenage Engineering
  • Katariina Nyberg presents ExClaM!
  • Alexander Schindler presents Analysing Music Videos for Music Recommendation
  • Run Dreamer presents Sound and Experience Design

20:00

  • Anna Neanders presents The Self-Playing Harmonium
  • David Fernandez presents Ecce Cello
  • Reeps One presents Cymatics Beatboxing

21:00

  • Alex Nowitz presents The Stimmflieger and the Strophonion
  • Obi Blanche presents The Jam Camp

—————————–

Saturday 30th May:

13:00

  • Andreas Sandstrom presents LunarLEC
  • Tracy Redhead presents One Drop
  • Johannes Taelman presents Axoloti

14:00

  • Ben Dawson presents Immersive Album
  • Nick Ziegler presents #FistPics
  • Mark Towers presents Isotonic
  • Eiliyas presents The Calamity of Concept

15:00

  • Dennis Braunsdorf and Alexander Mooij present Prolody
  • Terry Tyldesley presents Kitmonsters
  • Kenneth Alewine presents Performing Melancholia

16:00

  • Hugh Jones presents Crewdson
  • Trond Lossius presents The Ambisonics Toolkit
  • Morton Qvenild presents Hyperpiano
  • Dirk Johan Stromberg & Tim O’Dwyer present Metasaxaphone and Strombophone

17:00

  • Chelsea Bruno presents Eden Grey: Modular Synthesis live
  • Matan Berkowitz presents EEG Neurofeedback Guitar
  • Ida Östensson presents Fatta

18:00

  • Håkan Lidbo presents Yellofier and other inventions
  • Scrimshire and Adam John Williams present Live Music Hack
  • Music Tech Fest presents T-jay

19:00

  • Drinks reception
  • Anders Lind presents Animated Notation
  • Kulturverket presents Kickstart Creativity
  • Stanley Lewry presents Optonoise

20:00

  • Music Tech Fest presents Mørk, Graham Massey, Jason Singh, Scanner and Random Bastards
  • Obi Blanche presents The Jam Camp

—————————–

Sunday 31st May:

13:00

  • Volvo Cab Factory in Umeå presents the Volvo Kids Hackathon

14:00

  • Steve Copley presents Lab Media
  • Matan Berkowitz presents DisCoTech
  • Vahakn Matossian presents Human Instruments
  • Vahakn Matossian presents Drake Music

15:00

  • Bil Bryant presents Soundation
  • Benjaman Schogler presents Skoog
  • Len Collins presents Stave Breakthrough
  • Kate Stone presents Novalia

16:00

  • Geoff Boyd presents Bentrax
  • Nigel Papworth presents The Voice Harvester
  • Anne Dvinge presents Low-Fi
  • Music Tech Fest presents Paul Sonkamble in conversation

17:00

  • Georgios Kaiafas presents The EU SME Instrument
  • Jordi Janer presents Freesound and Essentia #MusicBricks APIs
  • Music Tech Fest presents The Hack Camp Awards

19:00

  • Toontrack presents the Toontrack Trackathon Awards
  • Adam John Williams presents We Suffer For Our Art
  • Synthestruct presents Cymecha

20:00

  • LJ Rich presents Beyond Glitching
  • Celio Vasconcellos presents Roboard Jam Session
  • Brane Zorman presents Hidden Materia
  • Laura Kriefman presents The Guerilla Dance Project

21:00

  • Electronic Sound Magazine presents the Music Tech Fest Blue Vinyl Awards
  • Obi Blanche presents the 4Sound Jam Camp